ADMINISTRATION

       
Ms. Stephanie DAVIES
[email protected] Principal    
Mr. Dan PETRISOR [email protected] Vice Principal 
(student last names A-K)
   
Mr. Steve BAKER
[email protected]
Vice Principal 
(student last names L-Z)
   
Ms. Shay JONES
[email protected] Business Manager    
Mr. Divyesh PATEL
[email protected] Technical Analyst    
         

OFFICE STAFF

       
Ms. Julie MCKINLAY
[email protected] Student Administration Systems Operator (MyEd Contact)          
Mrs. Pam BENWELL [email protected]
 
Senior Secretary
 
   
Ms. Bev BADOWSKI [email protected] School Secretary and Attendance    
         

TEACHING STAFF

       
To connect to a teacher's webpage scroll over and click on the 
TEACHER'S  NAME
   
Ms. Kristy ALDERSON [email protected] English, Alt Ed,  & EFP    
Ms. Kristin APPLER [email protected] ​Foods & Foods     
​Mr. Harvinder BAHIA [email protected] ​PE , HON 8 & CLE  
Ms. Erin BARKER [email protected]
​Psychology, Social Studies
Mrs. Shelby BARNETT [email protected] Textiles     
 
Ms. Tanya BEGIN
 
[email protected] Science    
​Mr. Christopher BRIDGE
[email protected] ​English    
Ms. Kim BRIGGS [email protected] WPM & FMP    
Ms. Cheryl CAWSEY [email protected] Comp Cult & Human Geog    
Ms. Faith CLANCY [email protected] Art & Studio Art 

   
Mrs. Tracy CONNELL [email protected] Math & Psychology & Pre Calc.    
[email protected] Biology ,Science & LSC    
Ms. Melanie FLOYD [email protected] Drama & Photography    
 
 
 
 
Indigenous Grad Coach
 
   
Mrs. Tess FRIESEN
French & EFP    
 
Mr. Stephen GRABOSKI
 
[email protected] Social Studies & English    
​Mr. Steven HORIANOPOULOS
[email protected] ​Science & SFC    
​Ms. Jenessa JONESON [email protected] Alternate Programs (ALT) & English Language Learners (ELL)    
​Mrs. Samantha KING [email protected]
​Counsellor
(Student last names A-K) &
Career Life Connections A&B
   
Mrs. Susan KLEIN [email protected] Band    
Ms. Janice KOZAK [email protected]` PE     
​Ms. Daphne LABOUCAN
[email protected] ​Aboriginal Education Dept.    
Mr. Jonathan LAWRENCE [email protected] Gym    
Ms. Nicole LODGE [email protected] Jr PBL    
Mrs. Rebecca LUND [email protected] Student Learning Resources    
Mrs. Jamie MACINNIS [email protected]  Learning Assistance    
Ms. Leah MARCH
[email protected] ​English  & Art     
Mr. Clint MEIER
[email protected] Chem & Physics    
Ms. Lisa NICHOLSON
[email protected] Counsellor 
(student last names L-Z)
   
​Mrs. Amy PEREIRA [email protected]  Art & Social Studies    
Mr. Emerson PEREIRA
[email protected] ​SJ, Law & Social Studies    
Mr. Reid ROBERTS
Ab Ed Resource & Trap Line
   
​Ms. Heather ROBERTSON [email protected] Math & Num 8    
 
Ms. Jenny SAUNDERS
 
[email protected] Foods     
Math, FOM, Math Core & & Calc.
   
Mrs. Jennifer SCHULZ [email protected]
French  & Spanish 
   
​Mr. Chase SHIELDS
[email protected] ​Project Based Learning (PBL) & Math     
Mr. Dylan SIEMENS
 
 
English    
Mr. Janink MICHALZIK
[email protected] Robotics & WPM    
Mr. James STEPHENS
[email protected] Math & Career Life Education    
Mr. Aaron SVENDSEN [email protected] Woodworking 8-12    
Mr. Ian TANNER [email protected] IED    
Mr. Thomas TARLING [email protected] ​Athletic Director & PE     
​Mr. Jenkin WILSON [email protected] ​CSC    
Ms. Denee WELLS [email protected] Leadership/Yearbook & English 11/12    
         

LIBRARY STAFF

   
 
Ms. Stephanie MACLEAN
 
[email protected] Library Clerk    
Mrs. Donna VAN DIJK
 
 
Librarian    
     

EDUCATION ASSISTANTS  & STUDENT SUPPORT STAFF

   
​Ms. Kyrie ANDERSON
​Education Assistant    
Mrs. Sonja BAINS [email protected] Education Assistant    
​Mrs. Lucia BONIN
[email protected] ​Youth Care Worker    
​Mrs. Daliana BONIN
[email protected] ​Education Assistant    
​Ms. Shawn BORTOLON
[email protected] ​Indigenous Education Worker    
Ms. Katrina BREUER [email protected] Education Assistant    
​Ms. Jody BUCHANAN [email protected] ​Youth Care Worker    
Ms. Elizabeth DABELS [email protected] Education Assistant    
Ms. Suzanne DALLMAN [email protected]
Indigenous Education Worker
   
 Ms. Grace BURKE [email protected]
Indigenous Education Worker
   
​Mrs. Jodi DUPERRON [email protected] ​Education Assistant    
Mrs. Donna GINTER
[email protected]
Education Assistant
   
Mr. Derek LEYEN [email protected] Education Assistant    
​Mrs. Allison MCCORMICK [email protected] Education Assistant
   
Ms. Akiko MORIN [email protected] Education Assistant    
Ms. Caroline PARKER [email protected] Education Assistant    
​Mrs. Lorna PATERSON
[email protected] ​Education Assistant    
​Mrs. Natasha SCHLUETER
[email protected] ​Education Assistant    
Ms. Sherri ROKOS [email protected] Science Lab Technician    
​Mrs. Ackwinder VAID
[email protected] ​Education Assistant    
Mr. David WHITTAKER
[email protected] Education Assistant    

 

CUSTODIAL STAFF

       
         
​Mr. Matt BECKETT
[email protected] ​Crew Chief Custodian    

Mr. Kostas BERNTES

[email protected] Custodian    
​Mrs. Tracy SHILSON
[email protected] ​Custodian    
Mr. Peter SPOONER [email protected] Custodian    


https://skleindpt.wixsite.com/website